close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
خبرسازترين پديده هاي فضايي و نجومي سال 2010

Milad Javan

خبرسازترين پديده هاي فضايي و نجومي سال به گزارش خبرگزاري مهر، سال 2010 با كشف بسياري از سياره هاي فراخورشيدي، مشاهده بيگانه هاي فضايي، ابرنواخترها، پديده هاي اختري، پرتاب راكتها، علوم مرتبط با كره ماه و سوالات متحول كننده درباره علم نجوم براي جهان علم سالي پر هياهو و شلوغ به شمار مي رود. نشريه ديسكاوري به منظور انتخاب برترين و خبرسازترين خبرهايي كه در سال رو به پايان ميلادي در حوزه علم نجوم رخ داده است به خوانندگان خود روي آورده و 10 نمونه از خبرسازترين رويدادهاي نجومي را بر اساس انتخاب خوانندگان…

banner
براي اطلاع از آپدیت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

جستجوگر پیشرفتهخبرسازترين پديده هاي فضايي و نجومي سال

به گزارش خبرگزاري مهر، سال 2010 با كشف بسياري از سياره هاي فراخورشيدي، مشاهده بيگانه هاي فضايي، ابرنواخترها، پديده هاي اختري، پرتاب راكتها، علوم مرتبط با كره ماه و سوالات متحول كننده درباره علم نجوم براي جهان علم سالي پر هياهو و شلوغ به شمار مي رود.

نشريه ديسكاوري به منظور انتخاب برترين و خبرسازترين خبرهايي كه در سال رو به پايان ميلادي در حوزه علم نجوم رخ داده است به خوانندگان خود روي آورده و 10 نمونه از خبرسازترين رويدادهاي نجومي را بر اساس انتخاب خوانندگان خود به عنوان برترين و خبرسازترين رويدادهاي نجومي سال 2010 معرفي كرده است:

10- روياي اوباما براي آينده مطالعات فضايي ناسا: متوقف شدن پروژه "صورت فلكي" ناسا براي بازگشت دوباره انسان به كره ماه و تغيير جهت برنامه هاي فضايي ناسا به طور قطع يكي از بحث برانگيزترين رويدادهاي فضايي و نجومي سال جاري بوده است. از زماني كه اوباما در بيانيه ماه فوريه خود برنامه پرتاب راكت آرس را متوقف و برنامه ساخت فضاپيماي اوريون را محدودتر كرد، بحثهاي داغي در مجلس آمريكا بر سر اين تصميمات دولت آمريكا در گرفت.

در ماه آوريل طي سخنراني اوباما در پايگاه فضايي كندي مسير فعاليتهاي علمي-فضايي ناسا براي هميشه تغيير كرد: "فضانوردان بايد تا سال 2025 خود را به يك اخترواره برسانند، از ماه عبور كرده و در حدود سال 2030 به مريخ بروند" كه اين برنامه خبرهاي خوبي را نيز براي پروازهاي فضايي تجاري در پي داشت. اما در عين حال اين برنامه ريزي هاي جديد براي منتقدان سياستهاي اوباما به هيچ وجه قابل هضم نبوده است.

9- سيستمهاي ستاره اي ناشناخته شگفت انگيز: سال 2010 براي مطالعات سياره هاي فراخورشيدي سالي بسيار پربار بوده است. در عين حال كه در اين سال بيش از صدها سياره جديد بر مدار ستاره هاي جديد توسط رصدخانه هاي زميني و فضايي رديابي، مشاهده و مطالعه شدند، آشكار شد كه انسان از تكنيكهايي با پيچيدگي هايي فزاينده براي مطالعه اين پديده ها برخوردار است. اكنون با استفاده از همين شيوه هاي مطالعاتي در صورتي كه بتوان با قطعيت جمله اي را درباره جهانهاي بيگانه گفت، اين است كه اين جهانها در عين حال كه بيگانه اند، شباهتهاي بسيار زيادي با سامانه خورشيدي زمين دارند.

8- موفقيت هايابوسا در نمونه برداري از يك اخترواره: يكي از الهام بخش ترين موفقيتهاي فضايي سال 2010 بدون شك موفقيت ژاپني ها و فضاپيماي هايابوسا در نمونه برداري از خاك اخترواره "ايتوكاوا" بوده است. اين موفقيت در سال 2005 و به شكلي معجزه آسا رخ داد زيرا در سال 2003 هايابوسا در اثر برخورد يك پرتو خورشيدي دچار آسيب ديدگي شد و پس از آن با تلاش فراوان توانست پس از نمونه برداري از خاك ايتوكاوا مسير خود را به سوي زمين كج كند.

ترديدهاي زيادي درباره موفقيت اين فضاپيما در نمونه برداري از خاك ايتوكاوا وجود داشت اما پس از بازگشت بي نظير اين فضاپيما به خانه اش زمين، محققان توانستند ذرات خاك را در كپسول نمونه هاي اين فضاپيما كشف كنند. نمونه هايي كه مي توانند در درك بهتر از طبيعت سامانه خورشيدي بسيار تاثيرگذار باشند.

7- موفقيت شركت "ويرجين گلكتيك" در پرواز اولين فضاپيماي تجاري: روند پيشرفت توريسم فضايي بسيار كند، اما در حال پيشرفت است. با وجود اينكه توريستهاي فضايي تا كنون ميليونها دلار براي سفر به ايستگاه فضايي بين المللي خرج كرده اند، ويرجين گلكتيك براي قابل دسترس تر شدن سفرهاي فضايي تلاشهاي گسترده اي را آغاز كرده است.

به گفته اين شركت 200 هزار دلار براي خريداري يك بليط براي سفر به فضا قيمتي كاملا قابل قبول به شمار مي رود حتي اگر اين سفر تنها پروازي زير مداري باشد، با اين همه آغاز خوبي براي توريسم فضايي به شمار مي رود. در سال 2010 اين شركت توانست فضاپيماي خود موسوم به "شواليه شب" را به صورت آزمايشي به پرواز درآورد و در عين حال ساخت اولين پايگاه فضايي در صحراي نيومكزيكو نيز آغاز شده است.

6- كشف شواهد آب مايع در قمر انسلادوس: كشف آب بر روي مريخ را فراموش كنيد، اين موضوع سال گذشته بود، موضوع داغ سال 2010 كشف آب در قمر انسلادوس سياره زحل است. فضاپيماي كاسيني ناسا طي يكي از قابل تقديرترين ماموريتهاي خود به شگفت زده كردن زمينيان ادامه داده و تصاوير زيبايي را از سيستم زحلي به ثبت رساند. اين فضاپيما از سال 2004 در مدار زحل در حركت است و با عبور از كنار قمرهاي اين سياره جزئيات ارزشمندي را از اين سياره مهم به ثبت رسانده است.

يكي از قابل توجه ترين كشفيات كاسيني در سفر زحلي اش در پرواز از نزديكي به دست آمد كه در نزديكي قمر انسلادوس صورت گرفت. كاسيني به گونه اي با بو كشيدن مواد گازي شكلي كه اين قمر را احاطه كرده اند توانست مداركي را مبني بر وجود آب مايع در سطح اين قمر ارائه كند و هر جا كه آب باشد، احتمال شكل گيري حيات نيز وجود خواهد داشت. از اين رو اين كشف كاسيني محدوده احتمالات بشر را درباره جهانهايي كه شانس وجود حيات در آنها وجود دارد را افزايش داد.

5- آيا در ماه آب وجود دارد؟ با وجود اينكه برنامه فوري براي بازگشت انسان به ماه وجود ندارد، ماموريتهاي روباتيكي كه از سوي كشورهاي مختلف در اطراف اين كره صورت مي گيرد بسيار اميدوار كننده هستند. براي مثال مدارگرد اكتشافي ماه به چرخش به دور تنها قمر طبيعي زمين ادامه داده و اطلاعات زيادي را درباره مناظر بيگانه اين كره در اختيار انسانها قرار مي دهد.

يكي از دستاوردهاي مهم اين مدارگرد كشف مقادير زيادي آب منجمد در اعماق حفره هاي تاريك ماه و در بيشتر بخشهاي اين كره بود حجم اين آب به اندازه اي است كه دانشمندان اكنون به راحتي درباره وجود چرخه آب در كره ماه با يكديگر بحث مي كنند. از سويي ديگر اطلاعات به دست آمده از ماهگرد چاندرايان هندوستان در سال 2010 نشان داد بيش از 600 ميليون گالن آب در 40 حفره در كره ماه وجود دارد. اين مقدار آب با نياز مصرف آب كل شهر سياتل براي يك سال برابري مي كند.

4- پرواز فالكن 9: شركت تجاري Space X در سال 2010 به قدرت زيادي دست پيدا كرد و توانست علاوه بر ارائه مدل آزمايشي راكت فالكن 1، پرواز آزمايشي راكت فالكن 9 را نيز با موفقيت به پايان برساند. اكنون با تاييد دولت اوباما اين شركت يكي از معدود شركتهايي است كه براي تامين تجهيزات مورد نياز ايستگاه فضايي بين المللي پس از بازنشسته شدن شاتلهاي ناسا انتخاب شده است. اين شركت در ماه دسامبر اولين پرتاب موفقيت آميز و بازگشت دوباره كپسول "دراگون" را به اجرا گذاشت، كپسولي كه اميد مي رود روزي بتواند انسانها را به همراه خود به فضا ببرد. قدم بعدي كناره گرفتن اين كپسول با ايستگاه فضايي است تا با اين موفقيت حفره ميان اكتشافات فضايي دولتي و خصوصي پر شود.

3- به دام افتادن ضد ماده: دانشمندان سازمان مطالعات اتمي اروپا، سرن توانستند براي اولين بار ضد ماده را به دام بياندازند. اهميت اين موفقيت در اين نكته است كه بخشي از بنيادي ترين رازهاي جهان هستي را مي توان با كمك اين ذرات درك كرده و به بسياري از سوالات درباره تكامل جهان هستي و حيات پاسخ داد. فرضيه اي كه از ابتدا درباره ماده و ضد ماده و برابري مقادير اين دو در جهان وجود دارد، دچار نقصي كوچك است زيرا در صورتي كه مقدار اين دو در جهان برابر باشد، يكديگر را نابود كرده و در اين صورت ما نبايد در جهان وجود داشته باشيم!

به دام انداختن ذرات ضد ماده هيدروژن در يكي از آزمايشهايي كه در سرن با نام آلفا صورت گرفت به اين معني است كه فيزيكدانان از اين پس مي توانند به درون ضد ماده رسوخ كرده و رفتارهاي آن را مورد مطالعه قرار دهند. اين ذرات ظاهري مشابه با ماده دارند اما عملكرد آنها كاملا متضاد ماده است.

2- سياره هاي شبه زميني فراوانتر از هميشه؟: سياره هاي فراخورشيدي را مي توان در هرجايي از كهكشانها يافت، اما بر اساس مطالعات متعددي كه در سال 2010  صورت گرفته اند، اكثريت جهانهايي كه در مدار ديگر ستاره ها در حركتند، لزوما به زمين شباهتي ندارند. شايد در سال جاري عبارت سياره شبه زميني را زياد شنيده باشيد اما به گفته بسياري از منتقدان اين عبارت نمايش واقعيت گرايانه آنچه در اصل كشف شده نيست، در صورتي كه سياره كشف شده آبي رنگ با دمايي معتدل نباشد چطور مي توان آن را سياره اي شبه زميني خواند؟

1- كشف سياره شبه زميني گيليس 581g : قبل از سال 2010 نام گيليس بيشتر شما را به ياد نام يك بازي جديد رايانه اي و يا يكي از نرم افزارهاي جديد آي-فن مي انداخت، اما اكنون اين نام يكي از مشهورترين سامانه هاي ستاره اي در آنسوي سامانه خورشيدي است.

گيليس 581 بسيار اميدواركننده است، مي تواند ميزبان سياره اي باشد كه در آن شانس شكل گرفتن حيات وجود داشته باشد و سياره گيليس 581g همان سياره اي است كه در بخش قابل سكونت اين سامانه ستاره اي مي تواند حيات يا زمينه هاي شكل گرفتن حيات را در خود پنهان كرده باشد.

اما مانند هر داستان خوب ديگري، گره اي در اين داستان وجود دارد، شايد هيچ گيليس 581g وجود نداشته باشد! داستان كشف اين سياره در سال 2010 جنجال فراواني به دنبال داشت و از اين رو اكنون در رتبه اول برترينهاي فضايي سال 2010 قرار گرفته است.

hupaaمنبع : سايت


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 139
:: ارسال شده در: نجوم ,
:: مطالب مرتبط: Not Really Expanding Universe , Black Hole , مشاهده نخستین رد از ماده تاریک/ پایان داستان کشف مجهولترین ماده نزدیک است , مریخ گم می‌شود! , سفر به فضا با قطار , احتمال وجود آب و حيات در عمق مريخ , ابرنو اختري در كهكشان مارپيچي M101كشف شد , روياي زندگي در مريخ محقق مي شود , اسكايلون جاي شاتل را مي‌گيرد , سيري كوتاه در سر گذشت عالم(قسمت اول) ,
:: برچسب‌ها: خبرسازترين پديده هاي فضايي و نجومي سال 2010 ,
نویسنده
نویسنده : milad sabri
تاریخ : [پنجشنبه 15 ارديبهشت 1390 ] [ 16:42]
تاریخ
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب ارسالی
Not Really Expanding Universe تاریخ : دوشنبه 26 فروردین 1392
Black Hole تاریخ : دوشنبه 26 فروردین 1392
مشاهده نخستین رد از ماده تاریک/ پایان داستان کشف مجهولترین ماده نزدیک است تاریخ : شنبه 24 فروردین 1392
نظریه فیزیکدانان آمریکایی و انگلیسی در خصوص «تجربه نزدیک به مرگ» مشابه عقاید هندو تاریخ : شنبه 24 فروردین 1392
مریخ گم می‌شود! تاریخ : شنبه 24 فروردین 1392
مقدمه ای آسان بر نسبیت به قلم استفان هاوکینگ تاریخ : چهارشنبه 16 فروردین 1391
سفر به فضا با قطار تاریخ : جمعه 26 اسفند 1390
ضدماده تاریخ : جمعه 26 اسفند 1390
احتمال وجود آب و حيات در عمق مريخ تاریخ : شنبه 14 آبان 1390
رسوم ازدواج به زبان كاريكاتور تاریخ : سه شنبه 29 شهریور 1390
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
متافيزيك
نانو تكنولوژي
نجوم
داستان هاي كوتاه به زبان انگليسي
معرفي رشته هاي تحصيلي
عجايب هفتگانه
سرگرمي
جالب انگيز
تكنولوژى
عكس هاي جالب
موسيقي
دانش فناوری
آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 44
کل نظرات کل نظرات : 8
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا تعداد اعضا : 1

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 24
باردید دیروز باردید دیروز : 2
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 0
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 0
بازدید هفته بازدید هفته : 41
بازدید ماه بازدید ماه : 78
بازدید سال بازدید سال : 755
بازدید کلی بازدید کلی : 20,787

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 52.91.185.49
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : RojPix.ir